Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

Pěstitelé chtějí omladit chmelnice
5. 2. 2009
t
Je třeba osázet co nejvíce chmelnic novými sazenicemi, pak budeme moci konkurovat pěstitelům z Německa, USA či Číny. Chmelařský kongres, který se v úterý konal v Praze, měl chmelařům poradit, jak by tohoto cíle měli co nejrychleji dosáhnout. A tohle bylo jedno z jeho doporučení.

Nejvíc chmele se v Česku vyprodukuje v Ústeckém kraji, konkrétně na Žatecku a Úštěcku. Zejména Severočeši tak proti zahraniční konkurenci ztrácejí proto, že jejich chmelnice jsou staré a mají kvůli tomu nižší výnosy. Obnova je však drahá a chmelaři na kongresu zjišťovali informace, kde na ni vzít peníze. „Státní podpora bude minimálně stejná jako minulý rok, zaručena je dotace na 50 procent nákladů na novou sadbu. Nově je však od března možné žádat o peníze z evropských fondů na stavbu nových chmelových konstrukcí,“ řekl tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Zdeněk Rosa.

Právě nově přislíbené evropské peníze, které se rozdělují přes Program obnovy venkova, mohou chmelařům přinést statisíce. „Dotace tam je 40 procent. Jestliže stavba nové chmelnice stojí asi půl milionu za hektar, pěstitelé na to mohou získat až dvě stě tisíc korun,“ upozornil Rosa.

Aby čeští chmelaři co nejrychleji obnovili staré porosty, potřebovali by během pěti let vysázet nové rostliny zhruba na dvou tisících hektarů.

„Letos bychom se chtěli dostat na zhruba tři stovky hektarů,“ prohlásil Rosa.

Loni se přitom v Česku objevil nový chmel jen asi na 230 hektarech. Celkově se chmel pěstuje v Česku na zhruba 5 350 hektarech. Z toho téměř devadesát procent zabírá nejprestižnější a pro pivovary nejcennější odrůda, Žatecký poloraný červeňák.

(Zdroj: iDnes.cz)

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT