Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

O historický dům se hlásí zájemce
23. 1. 2009
t
Ve hře je osud poslední zanedbané budovy na plzeňském náměstí

První vážný zájemce, firma Pegisan, začal na plzeňské radnici jednat o využití prázdného historického domu číslo 24 na jižní straně náměstí Republiky. Zvažuje například, že tam zřídí minipivovar nebo propojí dům přes dvůr s ulicí Bedřicha Smetany.

Jedná se v podstatě o poslední zanedbaný dům na náměstí a radnice hledá způsob, jak s ním naložit. Možností je několik. Od využití budovy městem až po prodej. Náměstek primátora Petr Rund odhaduje, že na rekonstrukci by bylo zapotřebí zhruba padesát milionů korun.

„Společnost Pegisan navrhla, že by v přízemí bylo městské informační centrum. Ve hře je také možnost propojit dům pasáží přes vnitroblok s dalším městským domem v ulici Bedřicha Smetany. Mluvili jsme i o variantě, že by v domě vznikl minipivovar,“ řekl Petr Rund.

Náměstek za hlavní nevýhodu budovy pokládá skutečnost, že v ní v důsledku mnoha přestaveb vzniklo šest podlaží s různou úrovní. „Pokud by chtělo město využít dům pro veřejné účely, obtížně by zajišťovalo, aby byl všude bezbariérový přístup,“ uvedl Rund. Ten upozornil že o dalším osudu domu budou rozhodovat zastupitelé. „Mohou určit, jak chtějí s budovou naložit, zda se například prodá volnou soutěží nebo předem vybranému zájemci, který nabízí, že část domu ponechá městu,“ sdělil Petr Rund.

Architekt Petr Domanický sice připouští, že soukromí vlastníci se umějí o historické stavby postarat lépe než radnice, ale byl by raději, kdyby dům zůstal v majetku města. „Svým historickým významem patří ve městě k prvořadým stavbám. Navíc sousedí s domem, kde se buduje Muzeum loutek. Jejich propojením by mohl vzniknout po rekonstrukci dobrý komplex,“ prohlásil Domanický. Ten tvrdí, že historická cena domu číslo 24 je obrovská. „Jsou v něm gotické konstrukce. V patře byly nalezeny barokní malby,“ vysvětluje architekt. Jednatel společnosti Pegisan Josef Ždych zatím nechtěl mluvit o ceně, kterou by firma nabídla. A do kdy by mohl Pegisan dům opravit? „To by záleželo mimo jiné na výsledku historického průzkumu. Po něm by rekonstrukce mohla být hotova do dvou roků,“ konstatoval Ždych. Ten vyloučil, že by dům snahou o komerční využití utrpěl. „To si nemůžeme dovolit,“ zdůraznil Josef Ždych. Jeho společnost Pegisan se v minulosti podílela na obnově některých historických objektů.

Plzeňské radnici se až v posledním roce podařilo zabezpečit stoprocentní vlastnictví domu. Město si nedávno nechalo zpracovat studii možného využití, která nabídla zhruba pět variant. Kromě vzniku informačního centra a propojení se vznikajícím Muzeem loutek se uvažovalo také o administrativních prostorách pro Nadaci 700 let města Plzně.

(Zdroj: iDnes.cz)

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT