Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

V Trutnově vzpomínají, jak učili Václava Havla pít pivo
22. 12. 2011
t
Cihlový komín a obrázky Krakonoše na zdech zdobí pivovar v centru Trutnova. Průchodem vrátnici a sestupem po schodech úzkými klaustrofobními chodbami se lze dostat do míst, kde se na výrobě místního piva Krakonoš podílel v roce 1974 budoucí prezident Václav Havel.

Trutnovský pivovar je pravděpodobně jediným na světě, kde pracoval jako dělník příští prezident a celosvětově známý politik.

Žádná pamětní deska tady není a už zde ani není nikdo, kdo by Havla pamatoval. Přece jenom je to sedmatřicet let.

Sám pivovar se od té hodně změnil. Zůstává však hala s křemelinovým filtrem, kde Václav Havel pracoval. A pivo je nadále uloženo v zásobnících z těch dob. Některé jsou z poloviny šedesátých let.

Slavná hra Audience, která se odehrává v pivovaru a Ferdinand Vaněk alias Václav Havel v ní vede dialog s opilým sládkem, vznikla právě tady. V prvním patře budovy.

Na měsíce, které budoucí prezident strávil v trutnovském pivovaru, si pamatuje Jiří Pelc. Dělal tehdy v pivovaru  mechanika a byl to právě on, kdo Václava Havla přijímal.

Dramatik od roku 1969 nesměl publikovat a jeho hry se nesměly v Československu hrát. I na Trutnovsku, kde měl chalupu na Hrádečku, ho sledovala StB.

"Původně to bylo tak, že někdy v roce 1973 chtěl Václav Havel pracovat jako pomocný dělník v tiskárně. Nakonec práci nedostal, kvůli tlaku na vedení tiskárny. Pak šel k nám a my jsme ho vzali, potřebovali jsme pomocnou sílu. Ředitel byl proti, když se dozvěděl, o koho jde, ale to už měl Havel v občanském průkazu razítko, že je u nás zaměstnaný," vypráví Jiří Pelc, který je už dnes v důchodu.

Zodpovědně u filtru

Havel měl na starosti práci s křemelinovým filtrem, kterou podle Pelce vykonával velmi zodpovědně. Měl napsán na papírku postup a ten vždy dodržoval.

Ke trutnovským přátelům Havla patřil tehdy historik Vladimír Wolf. Po roce 1969 byl vyhozen z trutnovského muzea a živil se později jako kopáč a archivář. Kvůli stykům z Havlem a častým cestám na Hrádeček jej StB opakovaně vyslýchala.

Sešli jsme se k rozhovoru v budově trutnovského muzea, kde se s Havlem v polovině šedesátých let poprvé potkal. Teď na domu visí velký černý prapor a česká vlajka na půl žerdi.

"Havlovi tady tenkrát dělali opravdu velké naschvály. Třeba s autem. Propichovali mu gumy nebo rozbíjeli skla. A když si to jel opravit, v autoservisu měli už příslušné instrukce a museli mu říci, že skla nemají," říká profesor Wolf, který se pak v roce 1999 stal děkanem Pedagogické fakulty na univerzitě v Hradci Králové.

Ředitel měl moskviče

Jiří Pelc ale vzpomíná i na úsměvné okamžiky. "Havel jezdil do pivovaru mercedesem a vždy z něj vystoupil v montérkách a holinkách. Řediteli pivovaru to vadilo a rozčiloval se, že Havel jezdí mercedesem a on - ředitel - má jen moskviče. Musel jsem tak Václava požádat, aby parkoval raději v ulici za rohem."


S Havlem prý byli spokojeni, až na to, že místo piva pil víno. "Cucal tady víno a řekli jsme mu, že tohle nejde, že se musí naučit pít pivo. A to se podařilo, tehdy jsme ho pivo opravdu pít naučili."

Sám Václav Havel v rozhovoru s publicistou Jiřím Ledererem z roku 1975 ke svému "angažmá" v Trutnově řekl: "Šel jsem tam z finančních důvodů - neměli jsme tehdy peníze na živobytí. Vydělával jsem tam kolem sedmnácti set."

Na otázku, jak ho v pivovaru přijali, odpověděl: "Musím říci, že mě přijali výborně (…) Záhy jsem zjistil, že mě ostatní dělníci mají rádi, že mne bez sebemenšího náznaku nějakého odstupu přijali mezi sebe a že se mi dokonce snažili pomáhat i tam, kde jsem pomoc ani celkem nepotřeboval."

Po pouhých osmi měsících ale přední český disident pivovar opustil. "Takhle to dál nejde, měli byste jenom problémy," prohlásil tehdy před parťáky.

Drsné Trutnovsko

Podle Vladimíra Wolfa byla normalizace v Trutnově velmi drsná, tvrdší než v mnoha jiných částech Československa. V tomto směru se Václav Havel neocitl v okrese, kde mohl očekávat shovívavost nebo "lepší zacházení."


Každý, kdo se s Havlem jen na chvíli zastavil, měl problém. Wolfovi v roce 1978 řekli, že když se nepřestane s dramatikem stýkat, zničí celou jeho rodinu.

"To, že tady byly poměry po roce 1969 opravdu drsné, má své důvody, které tkví v pohnutých osudech Trutnova. Roku 1945 odsud byli odsunuti Němci a řádily tu surové zločinecké bandy, vyteklo tenkrát mnoho krve. Přestěhovalo se sem dost lidí z Úpice, většinou tvrdých, zarytých komunistů. A ti v Trutnově pak všechno ovládli. Místní orgány StB, SNB i vedení okresního výboru KSČ.

Vyšetřovatelé StB byli tady mimořádně hrubí, nemohu to říci jinak, než že to byli opravdoví zmetci. Navíc srpen 1968 zde proběhl také komplikovaně, okupanti tu narazili na odpor. Lidé stavěli barikády a strhli sovětský tank z pomníku osvobození. Když se v Trutnově něco dělo, vždy to zkrátka byla divočina," vypráví Vladimír Wolf.

U radnice hoří svíčky

Trutnované Havlovi připravili jako prezidentovi triumfální uvítání, když tam poprvé přijel na návštěvu 27. ledna 1990 jako prezident. Náměstí bylo naplněné lidmi jako nikdy před tím ani nikdy potom.

Teď zapalují před budovou staré historické radnice na náměstí svíčky a nosí tam květiny. Pod balkon, ze kterého v lednu 1990 Havel k lidem mluvil.

Do pivovaru už podle jeho současného ředitele Karla Janka Havel nikdy nezavítal, ale občas si kupoval pivo Krakonoš v sousední reprezentační prodejně.

"Několikrát mi říkal, že by chtěl v pivovaru uspořádat nějaké sezení se svými přáteli. Už na to bohužel nedošlo," říká Janko.

Zdroj: aktualne.cz

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT