Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

Pivovarů v kraji perníku přibývá, jména moku vymýšlejí i štamgast
20. 9. 2011
t
Tradičním pivovarům v Pardubickém kraji se letos zdvojnásobila konkurence v podobě minipivovarů. Vedle varen v Medlešicích a Žamberku se otevřely také minipivovar ve Svitavách a Žlebských Chvalovicích. Jejich piva ještě nemají ani název, vymýšlet ho pomáhají štamgasti.

Ve Svitavách čepují tři nové druhy piv už dva měsíce v restauraci Na Kopečku v Radiměřské ulici nedaleko okresního soudu. Názvy mok zatím nemá, ale už jsou na spadnutí. "Zveřejníme je na konci týdne," řekl sládek Jiří Karlík.

Pivovar s roční produkcí 1 200 hektolitrů piva vaří světlý kvasnicový dvanáctistupňový ležák a třináctistupňový tmavý kvasnicový ležák. Dále dvanáctistupňové svrchně kvašené pšeničné pivo, na pouť či další svátky i jantarovou jedenáctku s přídavkem lipového medu. V budoucnu počítá i s dalšími.

"Naším přáním bylo, aby si štamgasti pojmenovali své pivo sami. Ankety se zúčastnilo 160 lidí, každý z nich navrhoval tři názvy. Některé se opakovaly, takže jsme nakonec vybírali asi ze čtyř stovek názvů," řekl Karlík.

Za vítězné názvy obdrží tři autoři 200 piv, které mohou s přáteli zkonzumovat v Pivovárku Na Kopečku do konce roku.

Pivo schované za pálenicí

Nový pivovárek spatřil světlo světa v centru malé vesnice Žlebské Chvalovice nedaleko Ronova nad Doubravou.

Hospoda je to trochu zvláštní, schovává se ve stínu obrovských tanků pro kvašení destilátů a v provozu je od pátku do neděle mezi 9. do 17. hodinou, tedy v době provozu palírny.

Potom se už musejí štamgasti přesunout do nedaleké hospody, ale na pivo či pro pivo si sem jezdí chalupáři z Prahy, Brna i z Českých Budějovic, rádi se tady také zastaví cyklisté z nedaleké cyklostezky.

"Pivovárek jsem si postavil na důchod jako koníček. Protože normálně prodávané pivo není k pití," řekl majitel Jaroslav Kutílek, který počítá, že uvaří svého kvasnicového nefiltrovaného piva kolem 40 hektolitrů měsíčně, ročně tedy kolem 500 hektolitrů.

"Ale mohl bych zvýšit výkon o sto procent, pořád posílám lidi domů, že už pivo nemám. Sládek Josef Balounek říká, že ani za bolševiků neexistovalo, aby pivovar říkal lidem, že nemá pivo, ale do našeho sklepa se prostě víc tanků nevejde," řekl Kutílek.

Specialitou minipivovaru je originální plnička PET lahví, která se plní pivem pod tlakem dvou atmosfér. "Pivaři se vztekají, ale lidé po tom jdou, kdo pivo ochutná, tak si ho pochvaluje," dodal Kutílek.

Další minipivovary jsou v plánu

O prvním říjnovém víkendu bude známa i značka nového piva těsně za hranicemi kraje ve Ždírci nad Doubravou. Čepovat se bude v Penzionu Na ranči. Značka piva vzejde z ankety. Favoritem je "Rančer". Majitel hodlá měsíčně uvařit 800 litrů piva.

Tradiční pivovar v Litomyšli, v němž se narodil Bedřich Smetana, je již téměř 60 let minulostí, ale za několik měsíců se otevře jiný a menší pivovar v Restauraci Veselka v ulici Terezy Novákové, tedy v blízkosti Portmonea. Název nové značky jeho majitel prozradí až po otevření minipivovaru.

Zdroj: idnes.cz


  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT