Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

V ČR roste obliba jedenáctistupňových piv
5. 11. 2008
t
V Česku roste obliba jedenáctistupňových piv. Na celkových prodejích piva už se podílejí 7,4 procenta. Oblíbené jsou zejména na Moravě a v Ústeckém kraji. Uvádí to analýza agentury MEMRB zpracovaná pro Plzeňský Prazdroj, který přesně před třemi lety začal prodávat Velkopopovického Kozla Medium, dvojku na trhu jedenáctek, kterého se už prodalo 500 000 hektolitrů.


Současná vlna zájmu o jedenáctky začala v roce 2002. Od roku 2005 jejich podíl vzrostl z 5,9 na 7,4 procenta z celkového objemu piva prodaného v ČR. Mezi ležáky (jedenáctkami a dvanáctkami) se jejich podíl vyšplhal na 32 procent a letos se jich vypije 1,2 milionu hektolitrů, což bude meziročně více než desetiprocentní nárůst. "Na Olomoucku mají nyní jedenáctky mezi ležáky více než poloviční podíl, stejně tak v Jihomoravském kraji," řekl Vladimír Jurina z Prazdroje. Nejlepší výsledky zaznamenávají na Ústecku, kde tvoří 61 procent prodaných ležáků.
Piva blížící se jedenáctkám se v Česku vařila vždy. O přesném pojmenování lze mluvit až od chvíle, kdy šlo měřit stupňovitost. To v českých zemích odstartoval ve druhé polovině 18. století František Ondřej Poupě používáním pivní váhy. V Plzni v Měšťanském pivovaru, později Prazdroji, vařili od počátku dvojí pivo - výčepní 11° a 12° ležák.
Ve 20. století bylo několik vln zvýšeného vaření jedenáctek, především v době první a druhé světové války a v první polovině 50. let. "Tehdy však nešlo o růst obliby, ale spíše o nedostatek surovin a lidského potenciálu," řekl historik Pivovarského muzea Martin Buchlovský. Jedenáctky se pak mnohdy vařily místo dvanáctek.

(zdroj: IHned.cz)
  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT