Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

Po 43 letech se ve Vimperku opět začalo vařit pivo
28. 8. 2010
t
Minipivovar ve městě provozuje Ivan Hojdar. V restauraci čepují světlou jedenáctku, polotmavou dvanáctku a černou jedenáctku, půllitr za 29 korun nebo třetinku za 19. Ročně tu chtějí vyprodukovat 300 hektolitrů pěnivého moku.

Na slavnostní příležitosti si už Vimperk nebude muset nechávat vařit pivo ve strakonickém pivovaru. Má totiž vlastní.

Šumavský pivovar začal fungovat minulý týden. Stojí pár metrů od radnice a jeho součástí je i restaurace. Do města se tak tradice vaření piva vrátila po 43 letech.

Ve Vimperku se pivo dříve vařilo ve dvou pivovarech - v zámeckém již před rokem 1547 a v měšťanském od roku 1598. Vše ale skončilo v roce 1967, kdy byl uzavřen původní zámecký pivovar, který se tehdy jmenoval Schwarzenberský a po znárodnění patřil pod Jihočeské pivovary.

Piva mají výrazně hořkou chuť...

„Řekli jsme si, že po 43 letech tradici vaření piva obnovíme. Máme penzion na Novém Světě u Borových Lad a měli jsme v hlavě několik dalších projektů, které se vždy točily okolo restaurace. Až jsme si řekli, že minipivovar a restaurace by byla skvělá kombinace,“ vysvětluje pětatřicetiletý Ivan Hojdar.

Na Šumavu se přestěhoval s rodinou před pěti lety z Prahy, kde původně pracoval v oblasti IT systémů a manželka jako lékařka.

Dům, v němž dnes pivovar sídlí, patřil původně radnici. Byl ale ve špatném technickém stavu.

„Nemovitost jsme koupili v červnu 2008 a rekonstrukci připravovali až do září dalšího roku. Od začátku bylo třeba v restauraci počítat se dvěma měděnými varnami a ve sklepích pak i s vlastní technologií. Tedy s rozvody vody a elektřiny, vzduchotechnikou, chladicími boxy i klimatizací. Byl tu ale hrozný nepořádek, který jsme museli uklidit, a někde bylo nutné prostory zvětšit na úkor skály, někde až o metr,“ vzpomíná Hojdar.

Minipivovar má i vrchního sládka s třicetiletými zkušenostmi Oldřicha Kozu. Právě s ním majitel ladil chuť nefiltrovaných nepasterovaných piv, která vaří. Nyní nabízí světlou jedenáctku, polotmavou dvanáctku a černou jedenáctku. Všechny mají plnou a výrazně hořkou chuť.

„Uvažujeme i o vícestupňových pivech - speciálech,“ dodal Hojdar a vysvětluje u tří nerezových nádob, ve kterých pivo kvasí, jak to vše funguje.

... a čepují je tu ze šesti píp

V restauraci, která nabízí hostům 42 míst, čepují všechna piva z šesti píp. Půllitr tu stojí 29 a třetinka 19 korun. Lidé si je mohou nechat natočit i do litrové plastové lahve s logem Šumavského pivovaru. Ročně chtějí v minipivovaru vyrobit 300 hektolitrů piva.

Hojdar věří, že minipivovar bude ve městě i další zajímavou turistickou atrakcí. „Šedesát kilometrů od Vimperka není žádný podobný podnik,“ uzavřel. Václav Janouš

***

FAKTA Jihočeské minipivovary Pivovarský dvůr Zvíkov Vaří spodně i svrchně kvašená piva různé stupňovitosti od 11° do 26°, a to světlá i tmavá. Kromě toho vaří i piva výroční - vánoční nebo velikonoční. Chloubou pivovaru je i vlastní chmelnice. Všechna piva jsou nefiltrovaná, nepasterovaná a bez náhražek a konzervantů. Piva nesou značku Zlatá labuť nebo Zvíkovský rarášek, což je zázvorová jedenáctka a

třináctka s ovocnou chutí. Minipivovar Vyšší Brod Vaří piva z českých surovin, neurychluje kvašení ani ležení. Piva jsou nefiltrovaná a nepasterovaná s vyšší hořkostí. Nyní vaří pivovar 12° světlý ležák Jakub s vyšší hořkostí a 14° tmavý speciál Jakub s čokoládovým sladem. Pivovarský dvůr Lipan Dražíč Pivo vaří v opravené budově bývalého lihovaru už od roku 1995. Je zde i restaurace a penzion. V pivovaru vaří dvanáctistupňové pivo Lipan - světlé i tmavé, které čepují přímo z tanků v přírodním stavu bez tepelné či chemické stabilizace. Koupit jej můžete v pětilitrových plechových soudcích nebo nerezových 30 a 50litrových sudech. Minipivovar jej dodává i do některých restaurací v Písku.

Zdroj: iDnes.cz

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT