Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

AKTUALITY

Klášterní pivo inspiruje současné sládky
19. 3. 2010
t
Pro obživu osazenstva kláštera se vyrábělo v minulosti pivo, které mniši vnímali jako "tekutý chléb". Starodávné recepty, které si předávali z generace na generaci, jsou pokladem také pro současné sládky. Nápojů, které se vaří podle starodávných receptů, si znalci cení pro jejich chuť, ale také vydatný obsah zdraví prospěšných živin.

 
 "Tekutý chléb spočíval skutečně v tom, že to bylo pivo z cereálií a obilovin. Byly tam veškeré aminokyseliny a vitamíny ze sladu a také kvasnice. Vyživovalo je to a byl to také obchodní artikl, který se dobře prodával," řekl ČTK sládek Martin Matuška, který vaří svatotomášské pivo v prostorách bývalého augustiniánského kláštera na Malé Straně.


    Recept pro svůj nápoj získal sládek od augustiniánských mnichů, kteří dosud sídlí v pražském klášteře sv. Tomáše ze 13. století. "Dodržujeme zákon o čistotě piva. Pitná voda je čerpána ze studní v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko," řekl. K tvorbě nápoje se pak používá karamelový slad, který dává pivu tmavou barvu.


    Kouzlo klášterního piva je podle Matušky v poctivosti práce, výběru surovin a znalosti technologie, která se váže k polovině 19. století. "Děláme pivovarské řemeslo s největší láskou a snažíme se oživit tradice, které toto pivo mělo. To se pak projeví i v samotné chuti," uvedl.


    Kvalitu piva ovlivní suroviny, technické vybavení pivovaru, ale také zručnost a vzdělanost sládka, dodal. "Musíte znát jednotlivé teploty, kdy se pivo má vařit, kdy nechat kvasit i jak aktivovat pivovarské kvasnice," vysvětlil. Zdůraznil, že nefiltrované a nepasterizované pivo obsahuje zbytky pivovarských kvasinek s množstvím vitamínů. "Zájemci si pivovarské kvasinky mohou koupit také jako potravinový doplněk. Je však daleko přínosnější je požívat jako součást moku," uvedl.

Dobré pivo, které kromě chutě nabízí i příběh, je také výtečnou reklamou. "Když lidé navštěvují Prahu, očekávají něco tradičního. Jsme součástí Evropské unie, ale jsme také malý, hrdý stát. Musíme být patrioti a lidem v Evropě ukázat, že jsme republika se šikovnými lidmi. Projevit se to může i pivem, které v kombinaci s dobrým jídlem, je žádaný originál," řekl ČTK šéfkuchař pražského hotelu The Augustine Richard Fuchs.


    Podle něj jsou skvělým doplňkem k pivu tradiční české pokrmy. "Dobré sádlo, slanina nebo škvarky mohou být součástí luxusní gastronomie. Nabízet se ale musejí ve správné kombinaci," uvedl. Také česká husí nebo kachní játra, králík, jehněčí nebo kuřecí maso jsou produkty, které chuť piva doplní. "Když pivo používáme při vaření, pak je dobré jej servírovat i v tekutém stavu. Při vaření je však třeba zbavit nápoj alkoholu. Důležité je respektovat pivo jako základ," uvedl.

Zdroj: gastrotrend.cz

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT