Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Na cestě s Otakarem a Rychtářem

DOMÁCÍ
27. 8. 2011 22:42 autor: tomas
Čtenářů: 103914 | Fotogalerie
Komentáře: 6
Pomezí Vysočiny a Východních Čech je oblastí kterou vcelku pravidelně projíždím při cestách do rodné hroudy, krajem, kde pensionovaní politici objímají stromy a kde to z hlediska pivního není vůbec zlé, narozdíl od mnoha jiných českých pivních pouští.

Několik regionálních pivovarů Vysočiny celkem úspěšně čelí celorepublikovým pivním nájezdníkům a konkrétně v oblasti Skutečska a Žďárska má i dnes hlinecký Rychtář s poličským Otakarem rajonizovaný takřka celý region. Koneckonců absence lokálního pivovaru ve žďárském okrese a hlavně v rozlehlé oblasti Novoměstska, byla jedním z hlavních důvodů proč malý pivovar v Poličce přežil socialistickou rajonizaci, když ve svém svitavském okresu hrál tehdy druhé housle. Právě na Novoměstsku a Prosečsku mělo poličské pivo svůj rajon a tento stav prakticky přetrval do dneška.
Tentokrát jsem svoji pouť začal u Skutče ve vesnici Předhradí, kde vedle malebné návsi a pěkně rekonstruovaného hradu zejí trosky bývalého pivovaru. Smutek ze zašlé pivní krásy jsem nezapil v místním parku v hospodě s Rychtářem, protože bylo ještě zavřeno a ve výletní hospůdce v kaňonu říčky Krounky právě paní výčepní netrpělivě vyhlížela pivní závoz z Litovle. Malým objevem se tak pro mne stala prý kdysi vyhlášená hezká stará trampská hospoda Přístav v malé vesnici Kutřín s výborně ošetřeným Rychtářem na čepu, i přesto, že jsem byl v ospalém poledni jediným hostem. Na otázku proč zrovna název Přístav, když řeky daleko, se mi dostalo od sympatické výčepní odpovědi, že přístav je to pro lidi, aby měli kde zakotvit. Chvíli jsem tedy v hezkém Přístavu ve společnosti místního Rychtáře kotvil i já.
V městečku Proseč je poličský Otakar přítomný hned ve dvou restauracích na náměstí, ale já mířil dál do lesů a skal Toulcových maštalí. Hospoda Ve skalách i přes svůj název nacházející se uprostřed vesnice Budislav, nabízí poličskou jedenáctku Otakara, ale za zvuků hlasitého diska z radia jeden exemplář bohatě stačil.
Stejně jsem se už těšil na návštěvu vyhlášené hospody Na verandě u Toulovce v osadě Vranice, kde sice navenek příchozího vystraší ošklivá cedule Gambrinusu, ale na čepu je opět Otakar s tím svým hezkým nostalgickým logem. Nutno ale přiznat, že z tak idylického místa by se těžko odcházelo i kdyby byl přítomen jen plzeňský mor. Ideální kombinace původní zachovalé, prvorepublikové sezonní výletní hospody (v zimě hospoda funguje jen na objednání pro větší skupiny nebo někdy o víkendech), pěkného místa, dobrého piva a sympatické dámské obsluhy opravdu přispívá k rozpolcení osobnosti. Jedna půlka hlavy říká, že už je čas k odchodu, ale ta druhá ve stejnou chvíli objednává další pivo, protože tady je prostě a jednoduše krásně. Ač bych zde nejraději rozbalil pomyslný stan, tak ještě mířím směr Košumberk. Do cesty se mi tedy ještě postavila evidentně navštěvovaná restaurace Polanka v údolí u Nových Hradů, postavená nově na místě původní vyhořelé výletní restaurace, ale ač je to restaurace pěkná a opět Otakara na přítoči nabízející, tak vše je zde na mne hlavně po předešlém zážitku u Toulovce moc čisté a  trochu sterilní bez atmosféry. To Košumberku atmosféra rozhodně nechybí, ale pod hradem je už několik let a zatím stále sucho. Bývalý hradní pivovar je vzorně opraven a slouží i k bydlení, ale dříve vyhlášená pivovarská hospoda Pod Linduší je roky zabedněná. Otevřenými dveřmi nahlížím do prostoru bývalé varny, který už neslouží jako skladiště harampádí, ale je včetně původního již 60 let vychladlého varního kotle nově opraven. Chybí ale někdo, kdo by mi odpověděl na otázku co se zde chystá a bude-li momentálně trestuhodně podnikatelsky nevyužité místo pod hradem znovu využito a kdy už konečně turisté nebudou muset sušit v tak hezkém místě ústa.
Uběhl den a já se z rodinných důvodů pohyboval v okolí výše zmíněného Žďáru, kde jsem ke své hanbě poprvé navštívil Santiniho Unescem chráněnou Zelenou horu, kde se z čerstvě odlesněného pahorku otevřel nový pohled na místní klášter s bývalým pivovarem v popředí. Tiskem onehdy proběhla informace o nějakém plánu zřídit zde v poměrně navštěvovaném místě malý restaurační pivovar, ale zatím je ticho po pěšině, takže zbývá historická hospoda Táferna s Rebelem na čepu, případně hospody v blízké Polničce s Rychtářem na čepu nebo ves Račín uprostřed lesů, nejen cyklisty velmi vyhledávané to místo, kde je v místní hospodě i přes vývěsku Ježka usazena již napevno dvanáctka Chotěboř a to v kvalitě na výbornou.
Na poslední dnešní hospodu v řadě mne musel upozornit až Milan Starec z černokosteleckého pivováru. Jak je možné, že jsem o ní nikdy před tím neslyšel si neumím vysvětlit obzvlášť proto, že se v hospodě ukrývá opravdový unikát a to jeden z posledních fungujících orchestrionů v republice. Historický předchůdce dnešních jukeboxů byl dříve součástí snad každé hospody, ale dnes už je takovéto zařízení známé jen návštěvníkům muzeí. Ne však ve Veselíčku u Ždáru v hospodě u vlakové zastávky. Čekal jsem na poklidné zastávce kde motorák projede tak jednou za dvě hodiny na čtvrtou odpolední, kdy se otevřely dveře hospody a usměvavá postarší výčepní mi natočila jak jinak než Otakara, až jsem začal mít dojem, že v Poličce už jiné pivo než jedenáctku nevaří, když jiné poličské není v hospodách na vesnicích vidět. Paní výčepní se nenechala od malých kluků dlouho přemlouvat, zatočila klikou a ze 160 let starého orchestrionu se doslova vyvalily hlučné a skočné melodie let dávno minulých k zábavě všech přísedících. Hospoda je to jinak opravdu pěkná s pěknou výzdobou a původním inventářem z roku 1921. Škoda, že Unesco zatím nechrání hospody, protože bych měl kandidáta na zápis.
I přes jistou jedenáctkovou monotónost v hospodách a lehký kovový ocásek si poličské pivo vždycky rád dám právě v těchto hospodách na Vysočině, kde není jen přívěskem k dalším x značkám a má většinou odpovídající péči. Chuťově čistší Rychtář nebo více chmelená Chotěboř mi ale přeci jen chutná o trochu víc.


http://www.naskalach.cz/
http://kutrinhostinecpristav.webnode.cz/
http://www.chatapolanka.cz/
http://www.nmnm.cz/orchestrion/

orchestrion ve Veselíčku
http://www.youtube.com/watch?v=x7Yfzmpv6C8
http://www.youtube.com/watch?v=xhZfhWXaVQ0

Fotogalerie:

starý pivovar na Rychmburku
#1 - starý pivovar na Rychmburku

pivko v Přístavu
#2 - pivko v Přístavu

Přístav pro lidi
#3 - Přístav pro lidi

v Kutřínu
#4 - v Kutřínu

hospoda v Budislavi
#5 - hospoda v Budislavi

Otakar Na skalách
#6 - Otakar Na skalách

rozhledna přes cestu
#7 - rozhledna přes cestu

s Otakarem na verandě
#8 - s Otakarem na verandě

U Toulovce
#9 - U Toulovce

ve Vranicích
#10 - ve Vranicích

Na verandě u Toulovce
#11 - Na verandě u Toulovce

ruina pivovaru v Nových hradech
#12 - ruina pivovaru v Nových hradech

restaurace Polanka u Nových hradů
#13 - restaurace Polanka u Nových hradů

i zvenčí
#14 - i zvenčí

pivovar na Košumberku
#15 - pivovar na Košumberku

opravený interiér varny
#16 - opravený interiér varny

hospoda Pod Linduší opuštěna
#17 - hospoda Pod Linduší opuštěna

pivovar pod hradem
#18 - pivovar pod hradem

hospoda v Račíně
#19 - hospoda v Račíně

Žďárský starý klášterní pivovar ze Zelené hory
#20 - Žďárský starý klášterní pivovar ze Zelené hory

orchestrion ve Veselíčku
#21 - orchestrion ve Veselíčku

v hostinci
#22 - v hostinci

s Otakarem
#23 - s Otakarem

ve Veselíčku
#24 - ve Veselíčku

Komentáře: 6      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie DOMÁCÍ:
Podzimní sklizeň

Příbuzné odkazy
Více z kategorie DOMÁCÍ
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.0
Hlasů: 33496

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT