Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Nové pivní čtivo

ZAJÍMAVOSTI
13. 3. 2009 22:28 autor: tomas
Čtenářů: 16168 | Fotogalerie
Komentáře: 1
V loňském roce a už i začátkem toho letošního se objevilo hned několik nových knih o pivovarnictví, které potěší především příznivce pivovarské historie.

Asi nejžhavější novinkou je kniha Jiřího Johna: Zaniklé pivovary na sokolovsku, vydaná v nákladu 600 ks firmou Fornica Publishing.

Velmi dobře zpracovaná knížka popisuje zaniklé pivovary dnešního sokolovského okresu a že jich v minulosti nebylo málo. Historie těch tehdy větších pivovarů (Sokolov, Kynšperk, Kraslice, Loket) je rozepsána vcelku podrobně a pár řádek je věnováno i každému z těch ostatních malých pivovarů. Vše doplňuje bohatý obrazový materiál a jelikož je autor knihy především sběratelem starých pohlednic, je zhruba třetina knihy utvořena jako barevné album starých pohlednic hostinců a restaurací daného regionu. Ze starých pohlednic, které čtenáře zavedou i do interiérů tehdy krásných hospůdek čiší nostalgie už jen proto, že naprostá většina oněch podniků dávno neexistuje. Pro běžné čtenáře jsou potom určeny i úvodní kapitoly o všeobecné historii piva, které jsou jako přes kopírák obsahem snad každé podobné knihy a jsou už v dané knize bohužel trochu na úkor materiálu z daného regionu (plus i reprodukce pohlednic a etiket, které nemají se sokolovskem moc co do činění).

I přes pár drobných chyb (např. pivní etiketa a tácek pivovaru ze severočeské Krásné Lípy jsou chybně přiřazeny k pivovaru Krásná Lípa u Kostelní Břízy, který vzhledem ke své malé velikosti a zániku koncem 19.století pochopitelně podobné etikety ani tácky nikdy neměl), ale nezbývá než tuto pěknou knížku vřele doporučit. Objednat se dá na emailu: info@fornica.cz, za cca 350,-Kč.

Další nedávno vydanou knihou je ""Žatec - pivovarnictví a chmelařství "" z nakladatelství Digon. Jedná se o obrazovou publikaci doplněnou texty několika autorů o chmelařsví na žatecku, žateckých památkách, pivovaru, výrobě piva a jako úlitbu sponzorovi i o krušovickém pivovaru, i když ten zrovna s městem Žatec nemá mnoho společného. Kniha je určena spíše pro laickou veřejnost a sběrateli či zájemci o pivovarskou historii až na pár unikátních starých vyobrazení žateckého pivovaru mnoho nového nepřinese, je spíše zklamáním a za cenu 250,-Kč moc nestojí. Přeci jen se dalo sepsat o historii v minulosti tak pivně zajímavém žatecku mnohem víc, než jen pár řádků a i historický obrazový materiál mohl být mnohem bohatší.

To kniha autora Michaela Viktoříka: Osudy olomouckých sladoven a sladovnických firem..... vydaná Universitou Palackého v Olomouci je pravým opakem knihy předešlé.

Obsáhle a do detailů zpracovaná historie (od 60.let 19.století do roku 1948) prakticky všech sladoven v Olomouci a blízkém okolí, je velmi zajímavým čtením o dnes prakticky zaniklém oboru v daném městě a okolí. Množství archivních a obrazových materiálů je samozřejmostí a opomenuto není ani pivovarnictví v Olomouci a historie místních pivovarů. Kniha je k dostání ve specializovanějších knihkupectvích za 330,-Kč nebo na www.upol.cz/vup

""Pivovary a sladovny - katalog cenných papírů"" už podle názvu není běžnou knihou, ale prvním z chystané řady katalogů cenných papírů z různých oborů.

Prakticky každá tištěná akcie té které firmy byla do poloviny 20.století nejen obyčejným tiskem, ale často i krásným grafickým dílem a právě o reprodukcích krásných starých akciií pivovarů a sladoven je tento katalog. Co potěší pivovarského nadšence ještě víc, je velké množství reprodukcí starých pohlednic a i málo známých vyobrazení starých pivovarů.

Mínusem je snad jen vyšší cena. Kniha je snad ještě k dostání u vydavatele, pražské firmy DAS MEDIA.

Posledním představeným počinem je kniha autora Jiřího Pešty: "Když se v Milevsku vařilo pivo", vydaná milevským muzeem.

Na první pohled by se mohlo zdát, že kniha o historii dvou malých a dávno zaniklých lokálních pivovárcích v Milevsku může být zajímavá jen pro pár místních patriotů, ale opak je v tomto případě pravdou. Tato kniha mě totiž vyrazila dech svojí neuvěřitelnou obsáhlostí, propracovaností a rozsahem materiálů sezbíraných z všemožných archivů. Před touto opravdu unikátní a náročnou prací zmíněného autora upřímně a hluboce smekám.

Tak detailně a knižně zpracovanou historií se může pochlubit opravdu málokterý velký český pivovar, nemluvě o malých lokálních pivovárcích jakými byli právě tyto 2 milevské. Není to však nějaké čistě odborné až nezáživné čtení, ale místy fascinující pohled na dobové pivovarské reálie, život, radosti a strasti pivovarských, nastupující konkurenční boj, tehdejší způsoby vaření piva, používání surovin, fungování hospod a spousty dalšího a dalšího.

Kniha vyšla v roce 2008 v nákladu pouhých 300 ks, ale možná je ještě k dostání přímo u vydavatele: Milevské muzeum, Klášter 563, Milevsko.

Fotogalerie:

Zaniklé pivovary sokolovska
#1 - Zaniklé pivovary sokolovska

Pivovarnictví a chmelařství na žatecku
#2 - Pivovarnictví a chmelařství na žatecku

olomoucké sladovny
#3 - olomoucké sladovny

pivovary a sladovny
#4 - pivovary a sladovny

Když se v Milevsku vařilo pivo
#5 - Když se v Milevsku vařilo pivo

Komentáře: 1      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAJÍMAVOSTI:
Zářijová degustace

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.0
Hlasů: 8811

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT