Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Detail článku

Komunální piva Zoigl

ZAHRANIČNÍ
6. 2. 2008 23:18 autor: tomas
Čtenářů: 14344 | Fotogalerie
Komentáře: 6
Nedaleko českých hranic v severovýchodní části Bavorska, Hornofalckém lese, pěkném lesnatém kraji připomínajícím českou Vysočinu, se dochovala opravdová pivní zajímavost evropského i světového významu a to komunální vaření piva.

Tradice sahající hluboko do minulosti, vznikem se datující někdy do poloviny 15. století, vycházející z tehdejšího várečného práva měšťanů vařit pivo pro svoji potřebu a později i pro prodej, udělovaného tehdejšími panovníky. Nutnost pořizování drahých varních pánví a dalšího vybavení pivovarů, případně najímání vyučených sládků zaručujících vyšší kvalitu piva, bylo jedním z důvodů združování do komun, kde bylo vše potom finančně příznivější.

V Čechách se podobný způsob společného střídavého vaření praktikoval naposledy v původních řemeslných měšťanských pivovárcích snad někdy po polovině 19.století, ještě před vznikem větších průmyslových pivovarů. Várečná práva jednotlivých měšťanů se později transformovala do komunitních združení a ta se dodnes dochovala právě v Horním Falci kde z původní husté sítě míst fungují v městečkách Windischeschenbach, Neuhaus, Falkenberg, Mitterteich a Eslarn. Mimo tuto oblast podobné 2-3 podniky ještě fungují ve Francích, konkrétně třeba v Sesslachu severně od Bamberka nebo v městečku Neuhaus a.d. Pegnitz severovýchodně od Norimberka.

Současná várečná komunita Zoigl (http://www.zoigl.de) má ve znaku hvězdu (podobnou Davidově hvězdě symbolu židovství) skládající se ze dvou překřížených rovnostranných trojůhelníků, symbolizujících 3 elementy při vaření piva-oheň, vzduch a vodu a 3 potřebné suroviny-vodu, slad a chmel (důležitost kvasnic tehdy ještě nebyla známá).

Dnes je Zoigl komuna formou jakéhosi družstva, združení hospodských, sedláků a rodin obývajících dané městečko, obhospodařujích společně svůj pivovárek a střídajících se podle předem daného rozpisu ve vaření a následném prodeji piva.

Ono se ve své podstatě nejedná o klasický pivovar, ale o společnou varnu, kde se pivo uvaří, horká mladina se následně schladí ve štocích-otevřených chladících kádích (používaných dříve běžně i v našich pivovarech před zavedením uzavřených vířivých kádí) a poté konkrétní várečník přečerpá zchlazenou mladinu do mobilní cisterny, zapřahne za traktor a odveze do své spilky a sklepa, kde pivo zakvasí, leží a následně se v daném domě nebo hostinci i prodává.

Samotný prodej piva dle předem daného ročního kalendáře připadá na jednotlivé členy cca 3-4 dny nebo 1 víkend v 1-2 měsících.

Pokud prodej piva připadá na rodinu nevlastnící stálou hospodu, je na prodej a výčep piva vyčleněna 1 místnost v domě, na dvorek se rozestaví pár stolů a lavic a místní nebo turisté prostě přicházejí posedět případně si pivo stočit do soudků a přinesených lahví.

Hospody a výčepy jsou označeny cedulemi Zoigl komuny a navíc ve dnech prodeje je ještě vyvěšena hvězda jako poznávací znamení avizující čepování Zoigl piva.

Různé variace Zoigl piv vaří i řada okolních Hornofalckých malých soukromých pivovarů a je možné zakoupit lahvové vzorky běžně i v místních obchodech, ale ten pravý Zoigl je v točené podobě z komunálního pivovárku a k dostání jen v dané dny.

Pivo ze všech stávajících komunálních pivovárků je prodáváno pod jednotným označením a logem Zoigl, je typově stejné, ale zárověň pokaždé podle konkrétního várečníka malinko odlišné.

Pivní Expedice

No nedalo mi to tuto zajímavou pivní kulturu blíž neprozkoumat.

Výše uvedená Hornofalcká městečka jsou kromě vzdálenějšího Eslarnu (i když ten je české hranici nejblíž), který si nechávám na někdy příště, opravdu kousek od sebe a tak se jednu letní sobotu vydávám na kole vybaven mapou a aktuálním rozpisem Zoigl výčepů na průzkum.

Z Čech je to coby kamenem dohodil a zbytek dojel na kole a tak vyrážím z chebského nádraží přes Podhrad kolem starého pivovárku, cyklostezkou kopírující bývalou železnici dříve spojující Cheb a bavorský Waldsassen k hranici.

Městečkem Waldsassen taktéž s malým pivovarem projíždím a první zastávkou je další městečko Mitterteich. Upravené poklidné náměstí provoněné pivovarskou vůní z pivovaru Hösl (http://hoeslbier.de) stojícího na rohu. Pivovar vaří ročně cca 50000hl. piva a poměrně široký sortiment je v okolí dost zastoupen.

Na hlavní ulici pod náměstím nacházím opravený komunální pivovar přičemž dnešní den je výčep Zoiglu v režii rodiny Oppl.

Běžný dům v horním rohu náměstí, vrata jsou otevřená a zaplněné lavice na dvoře jsou důkazem, že jsem na správné adrese. Usedám pod přístřešek s jedním pivem za sympatickou cenu kolem 1,50 eura.

Pozitivní ohlasy na internetu nelhali. Opravdu povedené spodně kvašené nefiltrované pivo lehce domácího charakteru, 4,5-5% alkoholu, chmelené, příjemně hořké, chlebnaté a hlavně velmi velmi pitelné.

Příjemně domácká atmosféra, ale mám před sebou ještě další zastávky a tak vyrážím do cca 10 km vzdáleného Falkenberku. Hezké ospalé městečko, či spíše větší vesnice s pivovárkem přímo pod hradem, tyčícím se odvážně na skále. Zoigl výčep je v místní hospodě na náměstíčku, ale smůla, výčepní den Zoiglu skončil předešlý den. No co se dá dělat. Alespoň důvod toto pěkné místo ještě někdy navštívit. Zbývá tedy cca 10km vzdálený cíl dnešní výpravy a to souměstí Windischeschenbach-Neuhaus. Cyklostezka vede skalnatým údolím řeky, ale já obtěžkán cyklobrašnou plnou lahvových vzorků, volím neterénní variantu po silnici.

Dvě původně asi samostatná a dnes spojená městečka odděluje říčka a hlavní železniční trať, tudíž je to tady dobrě dostupné i pro vlakofily a i já mám na zpáteční cestu v plánu vlakový přesun.

Neexistence velkých zemědělských družstev na okrajích obcí a naopak existence malosedláků s chlévy přímo u svých domů je příčinou, proč je cesta k místnímu hrádku s muzeem prosycená výrazným odérem a lemována hromadou hnoje.

U hrádku je pěkná zrenovovaná usedlost občas sloužící také jako Zoigl výčep, ale dnes je Zoigl den přímo na malém náměstí v domě rodiny Kack označeném nepřehlédnutelnou ve větru se houpající hvězdou. Opět zaplněný dvorek a 1 malá místnost s výčepním zařízením. Pivo obdobně dobré chuti i ceny jako v Mitterteichu.

Dávám 2 piva a po nafocení archaického pivovárku nad náměstím, na první pohled připomínajícím spíše obyčejnou stodolu, se přesouvám necelý kilometr do cíle etapy Windischeschenbachu.

Malé město s dlouhou hlavní ulicí místo náměstí, soukromý pivovar Würth (http://www.brauerei-wuerth.de) v nádražní ulici od kterého mám zakoupený lahvový Zoigl , další malý soukromý Zoigl pivovárek Wolframstubn (http://www.zoiglbrauerei.de) a v sousední boční uličce fungující starý komunální pivovárek dosti archaického vzezření. Na tak malé městečko opravdu solidní pivovarské skóre. O 100 metrů dál v domě s názvem Zum Posterer (http://www.zum-posterer.de) probíhá Zoigl výčepní den. Nenápadný zevnějšek hospodu ničím nepřipomínající s vchodem jak do rodinného domu. Na chvilku zaváhám abych nevešel někomu do předsíně, ale hvězda na domě visí což je neklamným znamením, že jsem tady správně. No a uvnitř mě překvapí úžasná malá plná hučící hospůdka. Sympatický interiér plný různých artefaktů odněkud snesených ze starých půd.

Evidentně rodinná záležitost kdy otec čepuje, dcera obíhá stoly a máma připravuje studenou kuchyni. Různě obložené talíře a namazané chleby za venkovsky nízké ceny a pivo dnes do třetice na výbornou. Opět dva neuvěřitelně pitelné kousky u jediného volného místa na minidvorku.

Čas se bohužel pro dnešek naplnil a tak s vědomím, že se zase do tohoto pohostinného kraje musím někdy vrátit, zbývá jen přesun na místní nádraží a zpáteční cesta pohodlným vlakem směr Eger. Být tak chebákem, karlovarákem nebo jiným západočechem, byl bych tady rozhodně častějším hostem. Vše v dosahu regionální česko-německé vlakové celodenní jízdenky Egronet za pouhopouhých 200,- Kč.

Co mě překvapilo? Oproti za slunečného letního počasí ospale působícím nebo zavřeným běžným hospodám, zaplněné Zoigl výčepy, evidentně se těšící značné oblibě místních i přespolních.

Tato velmi sympatická pivní tradice a kultura z pivní mapy určitě jen tak nezmizí.

Fotogalerie:

Dům rodiny Oppl
#1 - Dům rodiny Oppl

domovní Zoigl znamení
#2 - domovní Zoigl znamení

pivo u Opplů
#3 - pivo u Opplů

soukromý pivovar Hösl v Mitterteichu
#4 - soukromý pivovar Hösl v Mitterteichu

komunální pivovar v Mitterteichu
#5 - komunální pivovar v Mitterteichu

komunální pivovar v Mitterteichu
#6 - komunální pivovar v Mitterteichu

Falkenberg
#7 - Falkenberg

komunální pivovárek ve Falkenbergu
#8 - komunální pivovárek ve Falkenbergu

Windischeschenbach
#9 - Windischeschenbach

vývěsní štít Zoigl
#10 - vývěsní štít Zoigl

Soukromý pivovárek ve Windischeschenbachu vařící Zoigl piva
#11 - Soukromý pivovárek ve Windischeschenbachu vařící Zoigl piva

komunální pivovárek ve Windischeschenbachu
#12 - komunální pivovárek ve Windischeschenbachu

cedule s historií pivovárku
#13 - cedule s historií pivovárku

domovní znamení Zoigl komuny
#14 - domovní znamení Zoigl komuny

hvězda vyvěšena -čepuje se!
#15 - hvězda vyvěšena -čepuje se!

vchod do hospody
#16 - vchod do hospody

soukromý pivovar Würst vařící také Zoigl piva
#17 - soukromý pivovar Würst vařící také Zoigl piva

domovní znamení
#18 - domovní znamení

hrádek v Neuhausu
#19 - hrádek v Neuhausu

komunální pivovárek v Neuhausu
#20 - komunální pivovárek v Neuhausu

komunální pivovárek v Neuhausu
#21 - komunální pivovárek v Neuhausu

Soukromý dům sloužící jako Zoigl výčep
#22 - Soukromý dům sloužící jako Zoigl výčep

Tady se dnes nečepuje
#23 - Tady se dnes nečepuje

Soukromý dům se Zoigl výčepem rodiny Kack
#24 - Soukromý dům se Zoigl výčepem rodiny Kack

hvězda vyvěšena - čepuje se!
#25 - hvězda vyvěšena - čepuje se!

pivo u Kacků
#26 - pivo u Kacků

dvorek výčepu rodiny Kack
#27 - dvorek výčepu rodiny Kack

Komentáře: 6      Zobrazit/Přidat

Informace k článku

Nejčtenější článek kategorie ZAHRANIČNÍ:
Pivní Rudohoří

Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0.0
Hlasů: 5923

Kliknutím na zvolený počet hvězdiček hodnotíte článek. Dobrý článek = více hvězdiček a naopak.

1

2

3

4

5

  skenovat0001_1

© Pivní Obzor 2007 - 2024 | Provozováno na RS MAXSOFT